Her på siden kan du møde nogle af de centrale ansvarshavende figurer i Europæisk Ungdom. Husk, at alle i vores organisation er velkomne til at foreslå eller stå for arrangementer, kampagner og projekter. Så har du en idé, du brænder inde med, skal du aldrig tøve med at kontakte os.

Sidst opdateret d. 21 april 2017

Formandskabet

Niels Frederiksen
Politisk Næstformand

Den politiske næstformand varetager foreningens politiske virke, herunder fremtræden i pressen, den politiske debat internt og udarbejdelse af kampagner. Hertil kommer støtte til ordførerne og ansvaret for det politiske udvalg, samt at sørge for at foreningens politiske profil er opdateret og kan levere svar på de europa-politiske problemstillinger der måtte opstå fra dag til dag.

Politik@euro.dk

+45 24 45 89 34

Marcus Duch
Landsformand

Landsformanden har det overordnede politiske og organisatoriske ansvar, samt er organisationens ansigt udadtil.

marcus@euro.dk

+45 26 16 27 13

Nadia Deis
Organisatorisk næstformand

Den organisatoriske næstformand har ansvaret for det organisatoriske arbejde og udvikling, administration, samt kontakten til lokalforeningerne. Understøtter det lokale arbejde ved at have overblikket over lokalforeningernes aktiviteter, foreningsskik, procedurer og formalia. Ansvarlig for udarbejdelsen af TIPSmiddelansøgningen samt kontaktperson hos Dansk Ungdoms Fællessråd.

nadia@euro.dk

+45 42 43 38 44

Bestyrelsen (ud over formandskabet)

Jesper Gür
International Sekretær

international@euro.dk

+ 45 29 67 39 49

Christian Wilche
Landskasserer

Christianwilche@Euro.dk

+45 28 90 27 90

Sanne Brouw Hyldahl
Bestyrelsesmedlem

Sanne-hyldahl@hotmail.com

+ 45 23 69 09 06

Jørn Sanne-Wander
Bestyrelsesmedlem

joern.v.s.w@hotmail.com

+ 45 61 73 57 46

Mathias Haldrup Stryhn Sandum
Bestyrelsesmedlem

Mathiassandum@yahoo.dk

+ 45 60 77 52 96

Lokalformænd

Dominika Hajkova
Formand i Europæisk Ungdom Sjælland

hajek.dominika@gmail.com

+45 93 93 31 23

Yuriy Valentin Jespersen
Formand i Europæisk Ungdom Aarhus
Casper Pedersen
Formand i Europæisk Ungdom Fyn

formand-fyn@euro.dk

+ 45 42 22 77 35

Nadine E. Morgan | Filip Zackrisson
Europæisk Ungdom Syd
Talspersoner i Europæisk Ungdom Syd
+45 51951841 & +46 73 807 28 92 (respectively)
Andreas Poulsen
Formand i Europæisk Ungdom København

andreas@euro.dk

+45 26 24 32 34

Monika Elend
Formand i Europæisk Ungdom Nord

me@euro.dk

+45 22 52 29 86