Her på siden kan du møde nogle af de centrale ansvarshavende figurer i Europæisk Ungdom. Husk, at alle i vores organisation er velkomne til at foreslå eller stå for arrangementer, kampagner og projekter. Så har du en idé, du brænder inde med, skal du aldrig tøve med at kontakte os.

Formandskabet

Emil Drevsfeldt
Landsformand

Landsformanden har det overordnede politiske og organisatoriske ansvar, samt er organisationens ansigt udadtil.

emil@euro.dk

+45 22 29 35 21

Nadia Deis
Organisatorisk næstformand

Den organisatoriske næstformand har ansvaret for det organisatoriske arbejde og udvikling, administration, samt kontakten til lokalforeningerne. Understøtter det lokale arbejde ved at have overblikket over lokalforeningernes aktiviteter, foreningsskik, procedurer og formalia. Ansvarlig for udarbejdelsen af TIPSmiddelansøgningen samt kontaktperson hos Dansk Ungdoms Fællessråd.

nadia@euro.dk

+45 42 43 38 44

Narcis George Matache
Politisk Næstformand

The Political Vice-President role is to overlook the implementation of the political program and its yearly update, create debate on the European Union inside the organization and in the public media, to encourage content creation on the topic of European Union and form opinions on day-to-day happenings in the Danish Society that have links with the European Union.

 

narcis@euro.dk

+45 20 99 13 68

 

Bestyrelsen (ud over formandskabet)

Heinrich Berwald
Landskasserer
Morten Munch Jespersen
International Sekretær
Manuel Mendes de Campos
Bestyrelsesmedlem

Webmaster
manuel@euro.dk

+45 50 10 26 73

Daniella Domsa
Bestyrelsesmedlem

daniella@euro.dk

+45 50 26 18 50

 

Marianne Proomet
Bestyrelsesmedlem

marianne@euro.dk

+45 23 86 55 03

Lokalformænd

Filip Zackrisson
Formand i EU Syd
Andreas Høstgaard Poulsen
Formand i EUK

andreas@euro.dk

+45 26 24 32 34

Johannes Moesgaard Lech
Formand Europæisk Ungdom Sjælland

lech@euro.dk

+45 53 65 33 87

Marcus Duch
Formand i EUAA

marcus@euro.dk

+45 26 16 27 13

Monika Elend
Formand i EUN

me@euro.dk

+45 22 52 29 86